42x42x60mm Stepper Motor Nema 17 42HS60-1704A 1.7A 0.7Nm
Recommended accessories:
Driver:
Connection cable:
Technical details:
  • Model: 42HS60-1704A
  • Shaft length: 20mm
  • Shaft diameter: 5mm
  • Step angle: 1.8°
  • Current consumption: 1.7A / phase
  • Maximum torque: 0.7Nm
  • Size: 42 x 42 x 60mm
  • Weight: 482g
Delivery content:
  • 1x 42x42x60mm stepper motor Nema 17 42HS60-1704A 1.7A 0.7Nm (connection cable must be purchased separately)
Write a review
Note: HTML is not translated!
    Bad           Good
  • Brand: purecrea
  • Product Code: 421224
  • Availability: In Stock
  • CHF24,90
  • Ex Tax: CHF23,03
Related Products
RAMPS 1.4 Control Board Arduino Mega Shield for RepRap
CHF15,90 Ex Tax: CHF14,71
CNC Shield A4988 Arduino for 3D Printers and Milling Machines (GRBL)
CHF8,90 Ex Tax: CHF8,23
A4988 Stepper Motor Driver Module
The A4988 is a driver for stepper motors up to 2A. The driver also supports micro stepping, allowing..
CHF3,90 Ex Tax: CHF3,61
Single Stepper Motor Control Board A4988
CHF3,90 Ex Tax: CHF3,61
TB6600 compatible stepper motor driver 4A
This TB6600 compatible stepper motor driver is suitable for larger stepper motors with up to 4A of c..
CHF24,90 Ex Tax: CHF23,03
Stepper motor Nema 17 42x42mm 1.75Nm with planetary gear